Aktuality
Dovolená v Chorvatsku

Dovolená v Chorvatsku

10.6.2013

 Prožití dovolené v oblasti střední Dalmície v Chorvatsku jen ležením u moře a nepoznat krásy hor, národního parku Biokovo, který se rozkládá hned za zády dokáže jen málo kdo.
Biokovo je nejdelší a nejvyšší pohoří v Dalmácii v délce cca 35 km a okolo 9 km šířky. Pohoří se zvedá příkře od mořského pobřeží a stěny pohoří jsou většinou holé. Celé pohoří má krasový charakter, ale nenajdeme zde žádné říčky ani potoky.  

Pokud tedy jsme již unaveni ležením a koupáním v krásných modrých vlnách Jadranu je možno vyrazit tedy do hor  několika možnými způsoby:
•    pěšky s výchozím bodem v Tučepi – do sedla (cca 1000 m n.m.) tam dojde skoro každý turista, ale nesmí zapomenout dostatečné množství pití a mít dobrou obuv. Zbývající úsek je pouze pro zkušené horské turisty
•    vlastní autem je to pohodlný výlet, ale pro zdatné řidiče jedná se zhruba o 35 km úsek s převýšením skoro 1 700 m po velmi úzké silnici kde je nutné vyhýbání si s protijedoucími vozidly a návrat to je zase jen o brzdách.Je nutné tedy vzít v potaz řidičské schopnosti a technický stav vozidla.  
•    mikrobusem tyto výlety pořádá většina turistických agentur v uvedené oblasti

Ať se tedy rozhodnete pro jakýkoli způsob cesty doporučuji využívat vyhlídkové plochy k odpočinku a zachycení těchto úžasných výhledů na moře, pořípadě na vnitrozemské hory, viditelné z vrcholu. Na vrcholu Svetiho Jura je umístěn televizní vysílač.

Za jasné viditelnosti buď ráno, slunce vychází nad horami a nebo večer, před západem slunce, kdy slunce zapadá nad mořem, máte krásné výhledy na ostrovy Hvar, Brač, Vis, Korčula, poloostrov Pelješac a směrem do vnitrozemí uvidíte až pohoří v Bosně a Hercegovině.

 

Zájezdy do Chorvatska

 

 

 

Biokovo - chorvatské pohoří