Aktuality
Zájezdy na Severní Kypr

Zájezdy na Severní Kypr

17.7.2014


Ostrov Kypr je rozdělen na dva samostatné státy. Na jihu ležící Kyperská republika s úředním jazykem řečtinou má tradičně velmi úzký vztah k Řecku, na severu je potom tzv. Severokyperská turecká republika, řadící se mezi nové turistické destinace. Severokyperská turecká republika zaujímá cca 57% z celkové rozlohy Kypru.

Severokyperská turecká republika byla vyhlášena 15. 11. 1983, v současné době je tento stát oficiálně uznáván pouze Tureckem. Hlavním městem je Lefkosa (Nicosia), úředním jazykem je turečtina, měnou je nová turecká lira (YTL). Pro pobyty v severní části ostrova je nutný cestovní pas.

Kyperská republika situovaná na jihu ostrova je rovněž samostatným státem, od roku 2004 je členem Evropské unie. Hlavním městem je Nicosia (Lefkosa), úředním jazykem je řečtina, měnou je euro. Pro pobyty v jižní části ostrova je nutný cestovní pas či občanský průkaz (země patří do EU).

Ostrov Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři, po italských ostrovech Sicílie a Sardinie, leží na rozhraní mezi třemi kontinenty (Evropa, Asie a Afrika). Rozloha ostrova je 9 251 km², svojí rozlohou je 81. největší ostrov na světě.

Hlavní město Lefkosa neboli Nikosia je hlavním městem ostrova již téměř tisíc let. V centru je soustředěno velké množství místních pamětihodností. Město je hranicí rozděleno na jižní a severní část. Severní část města patří Turkům, jižní část města připadá kyperským Řekům. Řada historických cenných nálezů z bohaté historie města je uložena v místním Kyperském muzeu a v Rezidenci arcibiskupa. Turisté mohou z jižní části přejít na severní stranu ostrova a naopak přes hranici, které se říká „Zelená čára“. K přechodu hranice je nutný cestovní pas či občanský průkaz (při přechodu z jižní části na severní). Na hranici v hlavním městě se nachází krásná vyhlídka Lidras St. Lookout, odkud lze obhlédnout téměř celé město.

Kyperská vláda začala od roku 2010 jako první ze států EU dotovat mimosezónní pobyty pro seniory nad 55 let. V následujících letech se tato praxe z Kypru rozšířila i do dalších jihoevropských států a získala si velkou oblibu i mezi českými seniory.
  Zájezdy pro seniory

Zájezdy na Kypr a dovolená na Kypru