Aktuality
Vrátili jsme se z Indonésie

Vrátili jsme se z Indonésie

29.10.2014

Indonésie není jen Bali, Lombok, Jáva, Sumatra a Komodo. Indonésie má ještě stovky malých ostrůvků, mezi těmi velkými. My jsme si pro svoji cestu vybrali Bali a Gili Trawangan.Pro milovníky přírody doporučujeme spíše Gili Meno nebo Gili Ai. Tyto ostrůvky jsou korálového původu a putují na ně především milovníci šnorchlování, potápění a koupání. Na všech ostrovech najdete bezpočet potapěčských center, které zajišťují různé aktivity tohoto druhu pro jednotlivce i skupiny. Noční potápění k vrakům nebo korálům je nezapomenutelný zážitek. Žívot na těchto ostrovech více méně ekologický, což se odráží hlavně na dopravě. Nejezdí na nich nic jiného, než povozy se zvířaty a kola. Ale všechny ostrůvky si můžete prohlédnout i pěšky. Ten největší podél pobřeží projdete tak za hodinku.

Moře je tady opravdu azurové, i když ne všude můžete jít pohodlně po písku, někde je přístup ztížený korály. Všechny ostrovy vybízí k romantickým pobytům. Můžete si vybrat z nabídky ubytování v bungalovech s koupelnou venku, přesně podle ekopravidel nebo v luxusních hotelích s maximálním pohodlím. Pokud rádi spíte, bude vás rušit pravidelná výzva k modlitbám, protože tyto ostrovy jsou muslimské.

Přístup z ostatních ostrovů je trajektem nebo rychločlunem v pravidelných intervalech. Časy jsou sice dané, ale zažili jsme, že Indonésané časy příliš nedodržují. Mějte to na zřeteli, když budete plánovat sami.

Bali je jedním z nejnavštěvovanějších indonéských ostrovů. Bali má kouzlo pro mnoho cestovatelů z rozmanitými zájmy. Bali je poseté chrámy, velkými komplexy náboženských památek, ale i domácími modlitebnami. Řada z nich je vystavěna z černého lávového písku, protože to je tady nejlevnější stavební materiál. Na všech výletech po ostrově objevíte zajímavá místa, kde nechybí ani místa určená k modlitbám. Zpočátku nás to překvapovalo, ale rychle jsme si zvykli i na to, že každý dům má před vstupem nebo na terase místo na uctívání a meditace mnohdy ve stejné velikosti jako dům samotný. Všechna tato místa jsou neustále navštěvována někým, kdo přináší obětinky. Obvykle jsou to ženy, které nosí různé košíčky, vyrobené doma z palmového listí plné ovoce a květin, se zapálenou vonnou tyčinkou a to i uprostřed rušné křižovatky a několikrát denně. Často vám cestu zkříží i průvod, slavnostně oděných osob, které míří k památnému místu. Nikdy jsme si nebyli jisti, zda se jdou jen modlit nebo někoho pohřbívají. Naši průvodci nám ochotně vše vysvětlovali a překládali, ale ani oni si nebyli jisti o jakou ceremonii vlastně jde.

Na svých cestách po Bali jsme objevili městečko Ubud, které se pyšní velkou tradicí indonéských řemesel. I dnes můžete vidět v různých manufakturách a dílnách jak zpracovávají oděvy, nejvíce batikou, dřevo, kámen i šperky. Ubud je často cílem i milovníků jogy a meditací vůbec. V této lokalitě se můžete zúčastnit kurzu jogy přímo s místním lektorem.

Bali vybízí k návštěvě ty, co touží po klidu a meditacích i ty, kteří mají rádi ruch, nakupování a noční život. Je to ostrov kontrastů. Místní říkají, že Bali je to nej, co Indonésie nabízí.

 

Dovolená v Indonésii - Bali, Jáva, Sumatra, Lombok