Aktuality
Neznámá Malta

Neznámá Malta

1.3.2016

Máte rádi Středomoří a nebaví vás už jezdit jen do Řecka nebo do Turecka. Už jste byli v Itálii i  v Chorvatsku a chcete poznat něco víc? Tak si určitě vyberte ostrov Malta. Let vás časově vyjde zhruba nastejno a poznáte překrásná místa s úžasnými plážemi, příjemnými lidmi a skvělou středomořskou kuchyní.

Malta se nachází jižně od Sicílie, je to ostrovní stát s hlavním městem Vallettou. Kromě hlavního ostrova stojí za návštěvu také dva větší ostrovy Comino a Gozo. Je od roku 2004 členem Evropské unie, proto nebudete mít problém s platbou v eurech nebo dorozuměním se anglicky. Angličtina je totiž spolu  s maltštinou úředním jazykem. Rozloha ostrova je pouhých 316 km2, proto není problém objet si ho za směšnou cenu autobusem. Na tomto území žije pouze necelý půl milion obyvatel.

Většina pobřeží je skalnatá, ale najdete zde i překrásné pláže se zlatavým pískem. Oblíbená je například pláž Golden Bay na západě ostrova nebo Paradise Bay u městečka Cirkewwy.

Malta

Nejoblíbenější pláží je však pláž v Blue Lagoon na ostově Comino, kam vás z každého přístavu dopraví nesčetné množství výletních lodí. Každopádně stojí za to podniknout okružní plavbu lodí kolem ostrova, kdy budete mít možnost spatřit útesy, pláže i zátoky, včetně zastávky na Cominu.

Pokud ale nechcete jen lenošit u vody a chcete poznat něco z historie a kultury ostrova, možností máte víc než dost. Malta se může chlubit dějinami v trvání téměř 7200 let. Najdete zde megalitické chrámy i středověké památky z doby vlády Féničanů, Kartáginců, Římanů i Arabů. Všechny tyto vlivy se mísí ve městech a jejich památkách. V 16. století se zde usadili maltézští rytíři, ve Vallettě přebýval i slavný Napoleon. Od roku 1800 byla Malta britskou kolonií a dodnes je členem Commonwealthu, ačkoliv v roce 1964 vyhlásila nezávislost a o deset let později se stala republikou.

Pokud budete na Maltě v letních měsících, můžete se o víkendu zúčastnit tzv. festy, kdy jednotlivé části města nebo vesnice pořádají na počest svého patrona lidové slavnosti s kulturním programen, náboženskými procesími a večerním ohňostrojem.

Neznámá Malta