Aktuality
Proč zrovna na Srí Lanku?

Proč zrovna na Srí Lanku?

21.10.2015

Chtěli byste na exotickou dovolenou a můžete jen o prázdninách? Žádný problém. Ačkoliv většina exotických destinací nenabízí tyto pobyty v našich prázdninových měsících kvůli období dešťů, Srí Lanka je výjimkou. Já jsem ji navštívila v srpnu a pobyt byl úžasný.

Tento ostrov i Indickém oceánu nedaleko Indie nabízí téměř vše, co k exotice patří. Během desetí dnů můžete zažít povalování na pláži i velkou dávku poznávání. Je zde totiž prales i safari, horské oblasti i plantáže s čajovníky, uvidíte želví farmy i sloní sirotčinec, poznáte, jak se těží drahokamy a můžete ochutnat i několik druhů banánů. Už jste jedli třeba ten červený?

Let na Srí Lanku z Prahy absolvujete pravděpodobně s přestupem někde na Arabském poloostrově, třeba v Dubaji. Čistého času vám zabere asi deset hodin. Po přistání v hlavním městě Colombo se vydáváme  směrem na jih ostrova, naším novým domovem je turistické městečko Unawatuna, kde jsme ubytováni v malinkém hotýlku. Oceán nám hučí přímo pod okny,  a když se setmí, je jeho zvuk až zlovětsný hlavně tehdy, když si v letadle pustíte film o tsunami. Naše výprava čítá pouhých deset účastníků a českého průvodce. K dispozici máme vlastní mikrobus a průvodce místní cestovní kanceláře. Obvykle brzy ráno vyrážíme na cesty za poznáním.

Naše první kroky vedou  k řece Madu Ganga, kde proplouváme mezi mangrovníky, sem tam zahlédneme v korunách stromů opice, pak si na rybí farmě necháme udělat rybí pedikúru a pochováme si malého krokodýla.  Na jednom z ostrůvků se seznamujeme s tajemstvím pěstování skořice i jiných druhů koření. Následuje návštěva želví farmy v Kosgodě. Proč jsou ta vajíčka za plotem, je nám jasné hned, co kolem nás začnou nenápadně brousit varani. Po prohlídce manufaktury na výrobu dřevěných masek ještě navštěvujeme důl na těžbu polodrahokamů, zvláště měsíčních kamenů, které se těží pouze na Srí Lance. Pokud máte chuť a hlavně peníze, můžete si zakoupit i nějaký šperk.

Naše druhá cesta za poznáním  vede do národního parku Yala. Jedná se o park o rozloze 1260 km2, kde žijí velké populace slonů, krokodýlů, antilop, vodních buvolů a dalších druhů zvířat. Nasedáme do džípů a vyrážíme na asi čtyřhodinovou jízdu. Připadáme si jako na safari v Keňi, ale jsme stále na Srí Lance. Najednou nás překvapuje nádherný pohled na oceán, který jsme v žádném případě v této oblasti nečekali. Pláž je samozřejmě liduprázdná, jsme přece v národním parku a široko daleko žádná civilizace. Tak si asi připadal Kolumbus, když objevil Ameriku, říkáme si v duchu a jen němě žasneme. V podvečer přijíždíme na nejjižnější cíp ostrova se starobylým majákem z roku 1889. K rovníku je to už jen, co by kamenem dohodil (a zbytek doběhl).

Všechno jednou končí a tak i náš pobyt na Srí Lance. Neprojeli jsme ji celou, chyběla nám například návštěva Adamovy hory či sloního sirotčince, ale alespoň máme ještě důvod se sem někdy vrátit.

A proč tedy navštívit zrovna Srí Lanku? Nemusíte do Afriky, abyste viděli safari. Nemusíte do Indie či Číny, abyste ochutnali skvělý čaj. Nemusíte ani do Jižní Ameriky, abyste navštívili prales. Krásné dlouhé bílé pláže jako v Karibiku najdete také zde. A pokud chcete ještě více exotiky a odpočinku u moře, můžete jen přeletět na nedaleké Maledivy. Na Srí Lance prostě najdete vše, co byste museli hledat v různých koutech světa.

Srí Lanka, exotická dovolená