Na co si dát pozor při nákupu last minute zájezdů

 

Snad každý se někdy setkal s mimořádně nízkou cenou dovolené. Když se to nestalo přímo vám, určitě někomu ve vašem okolí. Takový člověk nadšeně hovoří o tom, jak to byla výhodná koupě. Ano, je to tak.
Last minute, nákup na poslední chvíli znamená prostě doprodej nebo ještě výstižněji výprodej. V praxi to znamená, že do odletu zbývá určité množství letenek a volných pokojů. Znalci situace vědí, že tyto odlety jsou zpravidla z Prahy. Nabízené hotely mají většinou nějakou "chybičku", než je u této kategorie obvyklé a zde jsou některé z nich:

 - vzdálenost od pláže
 - špatný přístup do moře
 - nevyhovující pláž
 - daleko od nejbližšího centra
 - blízko rušné ulice, či diskotéky
 - malý výběr stravy
 - majitel už nějakou dobu neinvestoval do ubytování
 - stavební úpravy v hotelu nebo jeho okolí
 - příliš turistů z jedné země (Rusko, Itálie, Německo...)

Některé vady se mohou ukázat až na místě. Čtěte tedy pozorně popisy hotelů nebo se podívejte na mapy, kde se váš hotel nachází.

Pokoje v jinak zajímavých hotelích mohou být v doprodeji bez výhledu na moře, mají výhled na opačnou stranu nebo dokonce do vnitrobloku hotelových budov. Pokoje mohou být v nevýhodné poloze v budově hotelu, např. blízko výtahu, daleko od výtahu, v části bez výtahu, nad kuchyní, blízko diskotéky nebo nočního baru, tedy obecně v hlučnějším prostředí. Tyto pokoje mohou mít i menší rozměr, než je u standartních pokojů. Pokud nejste se svým pokoje spokojeni, požádejte na recepci o výměnu.

Last minute ceny mohou být o dost nižší, než je katalogová nabídka s plnou cenou. K těm nejnižším patří i super last minute, kdy zbývá do odletu nebo odjezdu na dovolenou jen pár hodin, maximálně den dva.Tady platí, že letíte za cenu až 50% nižší, než byla ta původní katalogová, ale výběr není téměř žádný. Obvykle se jedná o jeden nebo dva hotely. Je na místě i připomenout, že tuto nabídku má v tu chvíli mnoho kanceláří v republice, které ji v tu samou chvíli nabízí svým klientům. Proto není možné rozmýšlet, ale rychle se rozhodovat.

Od roku 2015 se podle mluvčích cestovních kanceláří, snížila nabídka zájezdů na last minute z důvodu vysoké vyprodanosti především evropských prázdninových destinací.
V posledních letech je tedy výhodné vybrat si dovolenou včas - nejlépe v režimu first minute, tedy s výraznou slevou.
Nespoléhejte se tedy na last minute nabídky. Využijte slev na 1. moment nebo zvýhodněných nabídek jednotlivých hotelových řetězců.

V naší kanceláři vždy klientům sdělíme aktuálně nejvýhodnější cenu.

Vyjímkou je Tunisko, kde se v roce 2015 na jaře, po útoku v hlavním městě téměř zastavily prodeje. Tunisko se tak stalo v letech 2015 a 2016 letní destinací číslo jedna pro nákup dovolené last minute za skvělou cenu. Bezpečnost tuniské úřady nepodceňují a tak je zde nyní na vysoké úrovni (možná vyšší, než leckde v Evropě), takže strach z dovolené v Tunisku určitě nikdo mít nemusí. Pracovíci cestovních kanceláří bezpečnostní situaci neustále monitorují a Tunisko pravidelně navštěvují.

 

Sleva za včasný nákup (first minute)
Tato sleva bývá poskytována na začátku prodeje, tj. na letní zájezdy cca od listopadu předešlého roku cca do března. Tyto slevy mohou dosahovat až 30%. V tuto dobu jsou také k dispozici speciální nabídky (například dítě zdarma).

Sleva na poslední chvíli (last minute)
Last minute slev je možné využít těsně před odletem, kdy se doprodávají poslední volné kapacity. Last minute se začínají prodávat cca 1 měsís před odletem.
POZOR ale na novinku na českém trhu: ceny se nemusí pořád jen snižovat, ale může dojít i k jejich navýšení. Nově se Vám tak může stát, že pokud budete čekat na takzvaný "superlast", koupíte nakonec dovolenou i o několik tisíc dráž, než jste ji mohli pořídit například 3 týdny před odletem.
Pro nejlepší nákup tak už nestačí jen čekat, ale je třeba dlouhodoběji sledovat vývoj cen u dané destinace.
Mnoho času a peněz si tak ušetříte, obrátíte-li se na cestovní agenturu, která tyto ceny dlouhodobě sleduje. Pokud to budeme právě my, jsme připraveni se Vám plně věnovat.

 

Rizika nákupu last minute zájezdů